استفاده از فونت‌های دلخواه در بازی

مشاهده‌ی وب‌فونت در ویرایشگر Construct 2

ابتدا فونت مورد نظر رو نصب کنید؛ برای این کار می‌تونید روی فایل فونتی که اوّل دانلود کردید (قبل از تبدیل) کلیک راست کنید و گزینه‌ی Install رو انتخاب کنید. بعد از این کار یک بار Construct 2 را ببندید و دوباره باز کنید، بعد با استفاده از همون گزینه‌ای که اوّل این آموزش گفتم فونت رو به اون فونت مورد نظر تغییر بدهید.
تغییر فونت در حالت عادی
البته ناگفته نماند که اگر فقط این کار را بکنید و از اکشن Set web font استفاده نکنید، فقط روی کامپیوتر خودتون فونت رو به درستی مشاهده خواهید کرد.

وب فونت برای اشیائی مثل Text box و…

ابتدا یک شیء متنی معمولی (Text) وارد لیوت کنید (می‌تونید خارج از لیوت هم قرارش بدین اگه می‌خواین دیده نشه) و وب‌فونتی رو که قصد دارید به شیء Text box یا Button یا… بدین به همین شیء متنی معمولی بدهید. بعد از اکشن Set CSS style شیء Text box یا… استفاده کنید و در پنجره‌ی پارامترها جلوی Property name بنویسید font-family و جلوی Value اسم وب فونت رو بنویسید.

وب فونت برای سایر اشیاء

زمان بارگیری وب‌فونت‌ها

یکی از مشکلات وب‌فونت‌ها این است که مدّت زمانی هرچند بسیار کوتاه در حدّ یک ثانیه طول می‌کشد تا بارگیری شوند، تا قبل از بارگیری کامل، متن شما با فونت پیش‌فرض دیده خواهد شد و یا اصلاً دیده نمی‌شود. ولی خبر خوب این است که وب‌فونت‌ها فقط دفعه‌ی اوّل بارگیری می‌شوند و بعد از آن چون قبلاً بارگیری شده‌اند سریعاً اعمال خواهند شد.

شما می‌تونید وب‌فونت‌ها رو در هنگام شروع بازی بارگیری کنید، تا بعداً با مشکل تأخیر مواجه نشوید؛ به این صورت که در اوّلین لیوت یک شیء متنی رو به صورت مخفی قرار بدهید و در شروع اون لیوت همه‌ی وب‌فونت‌های بازی‌تون رو با اکشن Set web font به آن شیء متنی اعمال کنید، با این کار باعث می‌شوید که وب‌فونت‌ها بارگیری شوند، تا بعداً بتوانید در هنگام نیاز بدون درنگ فونت‌ها را اعمال کنید. صفحات منو و اسپلش برای این کار ایده‌آل هستند، اگه می‌خواهید در این صفحات از وب‌فونت استفاده کنید به جای آن از عکس استفاده کنید یا حدّاقل یکی دو ثانیه دیرتر صفحه را نشان دهید تا وب‌فونت‌ها بارگیری شوند. حالا دیگه هیچ‌کس متن‌های بازی ما رو قبل از بارگیری کامل وب‌فونت‌ها نخواهد دید.

راه حلّی برای فونت‌هایی که بارگیری نمی‌شوند

گاهی اوقات ممکن است وب‌فونت بارگیری نشود و تا قبل از تعویض لیوت، فونت متن ما فونت پیش‌فرض باشد. برای حلّ این مشکل می‌توانیم یک شیء متنی جایی خارج از منطقه‌ی دید بازی‌کن ایجاد کنیم و وب‌فونت مورد نظر را برای آن قرار دهیم (با اکشن Set web font) و بعد از گذشت یک دهم ثانیه نابودش کنیم (با کمک اکشن Wait)؛ مثل تصویر زیر:

ایونت شیت برای فونت هایی که بارگیری نمی‌شوند

سؤالات فنی خود را فقط در انجمن بپرسید. در غیر این صورت پاسخ داده نخواهد شد.
۱۱ نظر

افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق برای مرجع تخصصی کانستراکت محفوظ است.