چرا کانستراکت2؟

کانستراکت2 یک موتور عالی برای ساخت بازی های HTML و  2 بعدی است. و این امکان را به شما میدهد که هر بازی که دوست دارید بسازید، بدون نیاز به برنامه نویسی!

هرکس که هستید کانستراکت2 دارای ویژگی های بسیاری هست که به شما در ساخت بازی کمک می کند:

سریع و آسان:

همانطور که در زندگی روزمره خود به سادگی کیک می سازید می توانید یک بازی دو بعدی نیز با کانستراکت2 بسازید. تنها با کشیدن و رها کردن اشیاء به اطراف و اضافه کردن چند رفتار ساده و جان دادن و حرکت دادن به آن ها.

با رابطی سریع و آسان که امکان دسترسی به مجموعه ای گسترده از ابزار را به شما می دهد و به هرکس که حتی هیچ علمی از بازی سازی ندارد نیز اجازه می‌دهد بازی بسازد.

شما می توانید با بهره گیری از اتاق هایی که دم دست هستند اشیاء خود را داخل آن بچینید تا پیش نمایشی از آنچه که قرار است پیاده کنید داشته باشید. زاویه، مکان، سرعت و … اشیاء را با چند کلیک ساده تنظیم می کنید و در لایه های مختلف قرار می دهید. همچنین یک ویرایشگر تصویر سریع و آسان برای ساختن سلیقه ای کاراکترهای بازی وجود دارد.
شما می‌توانید در عرض چند دقیقه و یا ساعت ها یک نمونه اولیه از بازی خود را پیاده کنید. تقریبا در کمترین زمان شما می توانید ایده های خود را تست کنید تا ببنید سرگرم کننده هستند یا نه.

رویدادهای آماده:

بازی بسازید، آن هم بدون نیاز به حفظ و یادگیری هیچگونه زبان برنامه نویسی. کانستراکت2 از یک سیستم رویداد (Event system) برخوردار است که با کمترین دانش می توان رویداد ها و دستورات بازی را در آن نوشت، فقط با چند کلیک ساده. با استفاده از این سیستم می‌توانید به جای یادگیری قواعد پیچیده‌ی برنامه‌نویسی وقت خود را روی چیزهای مهم‌تر مثل طراحی بازی بگذارید.
تمام اعمال و حوادث بازی در لیستی آماده می‌شوند. این لیست طوری طراحی شده است که به راحتی قابل خواندن و یادگیری است. به طوری که مبتدیان می توانند سریع به نتیجه برسند. این رویدادها می توانند در جاهای مختلف در بازی بکار بروند و در وقت شما بسیار صرفه جوبی کنند. استفاده از این رویداد نویسی در درک و فهم شما بسیار کاربری است به طوری که پس از مدتی کار کردن با آن ها , به سادگی آن بیشتر پی می برید.

هر مرحله از بازی یک Event sheet دارد (برگه‌ای که رویدادها و حوادث آن مرحله از بازی را مدیریت می‌کند)، البته این امکان نیز وجود دارد که چند مرحله از یک Event sheet استفاده کنند. رویداد ها را در همه موارد می توان استفاده کرد. در نتیجه سیستم رویداد نویسی مناسب و قابل فهم است و نیاز به یادگیری برنامه نویسی ندارد.

رفتار های کامل:


رفتار به عنوان عملکردی از پیش تعیین شده است که می توانید به اشیاء اضافه کنید و هر زمان که لازم است از آن استفاده کنید. آن‌ها امکاناتی به اشیاء شما اضافه می کنند و در بالا بردن سرعت توسعه و افزایش بهره وری بسیار مفید هستند.
بعضی از این رفتارها عبارتند از حرکت در 8جهت، حرکت پلت فرم (برای بازی‌هایی مثل سوپر ماریو)، حرکت ماشین. ویژگی های پیشرفته‌ای مثل فیزیک و مسیریابی و جلوه‌هایی مفید مانند محو شدن و… . به همین دلیل رفتار ها می توانند در ساخت بازی به شما خیلی کمک کنند و در صرفه جویی وقت بهترین گزینه باشند و به سادگی می توانید از آن ها در اشیاء مختلف استفاده کنید.

به عنوان مثال با اضافه کردن رفتار جامد به اشیاء می توانید مانع برخورد اشیاء به یکدیگر شوید. یا رفتار پلت فرم باعث جان گرفتن یک شیء برای راه رفتن و پریدن می‌شود.
آنها به دلیل سادگی بهترین گزینه برای مبتدیان هستند که باعث می‌شوند نتایجی فوری دریافت کنید.

پیش نمایش مستقیم:

در کانستراکت2 به سادگی در کمترین زمان می توانید بازی خود را تست کنید بدون نیاز به خروجی گرفتن و منتظر ماندن. با کلیک کردن بر روی دکمه‌ی پیشنمایش، مستقیما بازی خود را در یک مرورگر تست کنید.

شما به سادگی می توانید در رویداد های بازی تغییر به وجود بیاورید و آن را تست کنید تا به مشکلات بازی خود پی ببرید و این خیلی برای مبتدیان عالی و مناسب است.

از ویژگی های مهم کانستراکت2 این است که امکان تست مستقیم بازی را بر روی گوشی شما از طریق وایفای می دهد چه بر روی گوشی چه تبلت یا … که این امکان برای تست بازی و عملکرد آن بسیار مناسب است. ضمنا سازگاری با صفحه نمایش دستگاه خود را می توانید در سایز های مختلف امتحان کنید.

هیچ محدودیتی در استفاده از شبکه های محلی برای تست وجود ندارد یعنی می توان با چند دستگاه همزمان آن را تست کرد و این برای تجزیه و تحلیل بازی در دستگاه های مختلف بسیار کاربردی است و برای مبتدیان یک امتیاز عالی محسوب می شود.

جلوه‌های ویژه‌ی:


استفاده از حالت های ترکیب اشیاء، جلوه‌های ویژه و سیستم ذرات به بازی شما جان می‌بخشد و آن را از حالت خشک در می‌آورد.
بیش از 70 جلوه‌ی ویژه مبتنی بر WebGL که امکان پیچ و تاب، تحریف، ترکیب، محو کردن، رنگ آمیزی مجدد و … را فراهم می‌آورد. شما می توانید این جلوه‌ها را به اشیاء، لایه ها و کل مرحله اضافه کنید و حتی می توانید همه چیز را در محیط ویرایشگر (حتی قبل از کلیک روی دکمه‌ی پیش‌نمایش) ببینید.
یکی دیگر از ویژگی های بزرگ کانستراکت، سیستم ذرات است. این سیستم با ایجاد و حرکت دادن تعداد بسیاری از تصاویر کوچک به طور مستقل، به راحتی اسپری، بارش، دود، آب، مواد زائد، و… . این سیستم یک ویژگی واقعا همه کاره است!

پشتیبانی از همه صفحه نمایش ها:

 

فقط یکبار بازی خود را بسازید و برای همه سیستم عامل های مختلف خروجی بگیرید بدون نیاز به تغییر رویداد ها. با کانستراکت2 که که بر اساس 2-HTML5 است می توانید بازی های خود را در انواع مختلف دستگاه ها خروجی بگیرید.
به راحتی بازی خود را در وبسایت های مختلف با وبسایت خود ، فروشگاه وب Chrome، فیس بوک، Kongregate، NEWGROUNDS، Firefox به بازار و یا استفاده از Scirra بازی ما به اشتراک بگذارید. صادرات بازی خود را به کامپیوتر رومیزی، مک و لینوکس برنامه های با استفاده از لفاف بسته بندی گره WebKit است. علاوه بر این به ویندوز 8 فروشگاه یا به عنوان یک تلفن ویندوز 8 برنامه های بومی منتشر می شود.
شما همچنین می توانید در iOS و فروشگاه برنامه های آندروید بازی های خود را انتشار دهید و آن ها را کنترول کنید.
با خروجی از دستگاه های گسترده شما می توانید مطمئن باشید که کاربران دسترسی به بازی خود را بدون توجه به دستگاه خود می توانند دسترسی پیدا کنند.

توسعه پذیری آسان:

 

کانستراکت2 بیش از 20 تا پلاگین و 70 تا افکت و  20تا رفتار ساخته شده است که شامل نمایش متن و اشیاء، صدا و پخش موسیقی، ورودی، دستکاری داده ها و ذخیره سازی، اثرات ذرات، تصویر زمینه و بسیاری دیگر است.
اگر شما یک تیم یا گروه حرفه ای هستید و به امکانات بیشتری نیاز دارید می توانید با استفاده از
زبان Javascript SDK پلاگین و رفتار بسازید و برای ساخت افکت نیز از زبان GLSL استفاده کنید.
تا به حال بیش از ۱۵۰ پلاگین و رفتار اضافه برای کانستراکت ساخته‌اند، این کار واقعا ساده است و به هیچ ابزار خاصی غیر از یک ویرایشگر متنی ساده و مقداری دانش جاوا اسکریپت یا GSL احتیاجی ندارد. این کار برای برنامه نویسی در کانستراکت و افزودن امکانات اضافه به بازی های‌تان عالی است.
نویسنده و ترجمه: مهدی ابراهیمی
می خواهید شروع به بازی سازی کنید؟
با اطلاعاتی که از کانستراکت2 بدست آوردیم و با امکانات حرفه ای این موتور آشنا شدیم حالا نوبت آن است که آن را نصب کنیم پس ابتدا کانستراکت2 را نصب می می کنیم: